Radio Erewań forever

Jak wiadomo wszystkim cywilizowanym ludziom, Izrael to ostoja cywilizacji na Bliskim Wschodzie, kolebka tego i owego, demokracja, sojusznik, bla bla bla – generalnie, wszechnica cnót wszelakich (dalej w skrócie: Wszechnica).

Niestety: rządzącym Wszechnicą panom nie wystarczy wyzwalanie Palestyńczyków z okowów ziemskiej egzystencji, teraz uparli się jeszcze wyzwolić Iran – z ucisku tyranii, tudzież z zasobów ropy. Że decyzje Białego Domu w temacie Wszechnicy to przykład ogona machającego psem, to mniej więcej wiadomo – ale czemu to samo robi Europa (zwłaszcza południowa Europa, dla której Iran jest praktycznie jedynym dostawcą ropy gotowym sprzedawać “na zeszyt”)?

Jeden z koronnych argumentów na rzecz “zrobienia czegoś z Iranem” to osoba irańskiego prezydenta, który grozi jakoby unicestwieniem Wszechnicy. Pomijając najbardziej naturalną reakcję większości ludzi (“i co z tego” połączone ze wzruszeniem ramion), ciekawy jest dodatkowy aspekt całej sprawy – rozmaite znaki na niebie i ziemi wskazują, że najgorzej ubrany przywódca na świecie nie powiedział nic o unicestwianiu Ostoi:

Wiem, że te znaki nie są szczególnie nowe – ale ja na przykład dokopałem się do nich dopiero niedawno, i mam wrażenie że jestem w mniejszości, której chciało się wyjść poza narrację o złych Persach i prawie Wszechnicy do samoobrony (jak ktoś nie boi się oskarżeń o antysemityzm, proponuję ćwiczenie: ile wojen zaczął w ciągu ostatniego pół wieku Iran, a ile Izrael – a potem zastanowienie się kto tu jest tak naprawdę agresorem).

Jest oczywiście jeszcze argument drugi: i USA, i Wszechnica (podobnie jak ich unijni poputczicy) opowiadają bajki o broni masowej zagłady. Już nawet pomijając fakt, że 1. skoro może Wszechnica, czemu nie Iran 2. tej samej narracji użyto w przypadku Iraku (z wiadomym skutkiem), dochodzi jeszcze lista wypowiedzi oficjeli rozmaitego szczebla:

http://www.zerohedge.com/contributed/contrary-widespread-claims-there-no-evidence-iran-building-nuclear-weapon

A na deser, tak z okazji niedzielnego popołudnia: próbka propagandy analizy eksperta wypowiadającego się w (amerykańskich) mediach na temat Bliskiego Wschodu.

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: