Lengyel, Magyar – két jó barát?

Nasz wspólny europejski dom przypomina coraz bardziej ogarniętą pożarem melinę rodziny patologicznej: jedni balują i czekają na mannę z nieba, inni demolują co popadnie w ramach słusznego protestu uciśnionych – a w tle niemiecka matrona robi swoje, pomalutku przerabiając Europę na swoją modłę (nie bez znaczenia są ciepłe relacje z psychopatycznym sąsiadem dwa bloki dalej).

Dłuższy czas wydawało się, że Węgry radzą sobie w tej powodzi lewackiego szaleństwa całkiem przyzwoicie – zwłaszcza jak na kraj tych rozmiarów. Orban zabrał się do porządkowania interesu po rządach socjalistów, ba: dozło nawet do potwornej zbrodni, bo rząd zamierzał przeczołgać przed sądem byłych przywódców lewicy.

Niestety: o ile pomysły na politykę miał niezłe, to z gospodarką nie było już tak różowo. Co do przyczyn gospodarczych kłopotów Węgier zdania są podzielone: zdaniem jednych to bałagan zostawiony w spadku przez lewaków, według innych – Fidesz skręcił w gospodarczy populizm i ręczne sterowanie niektórymi sektorami (że nie wspomnę o selektywnym opodatkowaniu np. supermarketów i banków). Jak by nie było, w końcu stało się, ach stało się co musiało się stać – Węgry muszą prosić o pomoc MFW:

http://uk.reuters.com/article/2011/11/21/uk-hungary-imf-idUKTRE7AK0TO20111121

Dodatkowa sól w ranie odniesionej przez węgierską dumę to fakt, że rząd Orbana zerwał rozpoczęte przez socjalistów negocjacje, więc teraz trzeba wracać jako potulny petent. Zobaczymy, co będzie dalej.

 Analogię z piosenką Queen zainspirował mój ulubiony europejski polityk.

PS. A siedziba europejskich instytucji niosących nam szczęście doczesne nadal – od półtora roku – nie ma rządu. I nic – jak tu nie wierzyć, że Belgia to nie jest kraj tylko zbuntowana holenderska prowincja?

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: