Larum grają nad Menem, czyli Mały Rycerz na miarę naszych możliwości

Unia Europejska ma problem: miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle – masa długów niemożliwych do spłacenia, rozleniwieni socjalem ludzie i coraz bardziej wkurzeni tym bałaganem Niemcy (a ten stan, jak wiadomo z historii, rzadko kiedy kończy ma pozytywne skutki). Rządy większości krajów UE jest zadłużona po czubki uszu

więc robi co? Zaciąga nowe długi na pokrycie starych. Banki oczywiście pożyczają – jakby co, zawsze można liczyć na państwo (czytaj: przerzucenie kosztów na podatnika), rządy wygrywają wybory na kolejne kadencje… Tylko w którymś momencie wpadamy w spiralę zadłużenia, z której jedynym wyjściem jest bankructwo.

Ale to jest überhaupt niedopuszczalne, bo prestiż, bo polityka, bo jak to… Więc ktoś te obligacje musi kupować. Ale kto? I za co? Smutno to przyznać, ale niestety główny gwarant finansowej poczytalności to Niemcy (nie z dobroci serca, po prostu statystyczny Hans ma zakodowane na poziomie odruchu Pawłowa: dodruk => inflacja => Weimar => Hitler)…

Generalnie, banki (ze zrozumiałych względów – bez bailoutu nie będzie bonusów) i ekonomiści (którzy w uniwersyteckim zaciszu przeczytali Keynesa, ale niestety nic nie zrozumieli) w kółko opowiadają, że ECB po prostu MUSI drukować pieniądze bo… i tu następuje długa lista plag egipskich:

  • banki zbankrutują
  • nie będzie emerytur
  • zawali się gospodarka
  • psy zaczną szczekać dupami
  • krowy przestaną dawać mleko

a słońce będzie wschodzić na południowym zachodzie… Ale wbrew naciskom prasy i polityków na całym prawie kontynencie, Angela twardo odpowiada “nein”. Zobaczymy, czy starczy jej wytrwałości.

Ponieważ POd rządami Słońca Peru POlska wreszcie jest w Europie, nasz rząd nie może pozostać w drugim szeregu entuzjastów – a kto lepiej nadaje się do dania głosu na temat niż europejski ekonomista z manierami i sukcesami? I Jacek V. nie zawodzi: zdaniem tego wybitnego finansisty, ECB musi drukować pieniądze, żeby uchronić Europę przed katastrofą, która może skończyć się wojną:

http://www.rtl.nl/components/financien/rtlz/nieuws/2011/47/polen_ecb-moet-oorlog-voorkomen.xml

Teraz będzie wersja skrócona specjalnie dla młodych wykształconych (nie żebym podejrzewał ich o czytanie tego bloga, ale kto wie? jakiś nieszczęsny elektorat TVN mógł się tu zaplątać):

interwencja ECB = zakup obligacji rządowych => konieczność dodruku pieniądza => INFLACJA (o skutkach tejże można doczytać w ulubionym źródle wiedzy Bredzisława Oby Żył Wiecznie Komoruskiego – albo spytać rodziców o końcówkę lat 80tych)

Prościej już się naprawdę nie da… Jeśli po takich kwiatkach sadzonych publicznie (i uskutecznianych w polityce wewnętrznej przez Jacka V.) ktoś dalej popiera politykę gospodarczą obecnej ekipy, to naprawdę zasługuje tylko na jedno: przeżycie na własnej skórze wszystkich skutków.

Szkoda tylko, że razem ze stadem lemingów oberwie wielu porządnych ludzi, ale niestety – współobywateli nikt sobie nie wybiera…

BONUS TRACK: Trener Jarząbek nie daje o sobie zapomnieć – oprócz architektury (w tej działce ponoć faktycznie jest specjalistą wysokiej klasy) zna się też na polityce, kulturze, literaturze … i oczywiście gospodarce

W 2014 Polska zostanie zaproszona do strefy euro ponad dotychczasowymi procedurami

Advertisements

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: