To samo od nowa, to samo od nowa

Mechanizm się nie zmienia: władza chce dobrze, więc wprowadza jakiś przepis. Na ogół rzeczoną władzę tworzą ludzie mający umiarkowane pojęcie o prawdziwym świecie (bo albo spędzili życie na państwowych posadach, albo na uczelni – co zresztą w kontekście realizmu na jedno wychodzi), więc skutki są dokładnie odwrotne do zamierzonych. Władza zamiast przyznać się do porażki i ograniczyć straty brnie w zaparte, obwiniając Żydów / masonów / kułaków / spekulantów… Niepotrzebne skreślić.

Najświeższy przykład to cukier. Najpierw unijni mędrcy postanowili, że właściwie nie są nam potrzebne cukrownie, bo nadprodukcja, subsydia i w ogóle siedem plag egipskich – a jak przyjdzie co do czego, można dokupić cukier w Brazylii. Więc komisarze zaplanowali, że trzeba polikwidować uprawy i cukrownie (co obłędnie pomogło gospodarczo na przykład mojemu rodzinnemu Lublinowi i okolicom) – i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie paskudny nieurodzaj u producentów, połączony z pędem Brazylii do biopaliw (opłaca im się przerabiać na etanol).

I co? I żaden kryzys, tylko kolejny raz rezultat. No ale przecież władza nie może przyznać się do wtopy: więc władza szuka winnych.

http://www.wprost.pl/ar/236996/Tusk-mowimy-nie-wulgarnej-spekulacji-Zarty-sie-skonczyly/

Proszę zwrócić uwagę: Ryży krytykuje spekulację wulgarną (wniosek: istnieje spekulacja subtelna, do której rząd nie ma zastrzeżeń) i równocześnie wspomina, że “40 proc. rynku cukru to jest cukier ze spółki, która jest własnością Skarbu Państwa”. Jaki z tego wniosek? ‘Jeżeli cukier jest tak drogi, to należy go – w mojej ocenie – sprzedawać w skali maksymalnej – po to, żeby spółka mogła zarobić, ale jednocześnie, żeby cukier taniał.”

Że co? Przepraszam, czy ktoś mógłby to przełożyć na polski? Ech, i dlatego nie głosuję na Ryżego: PO prostu jestem za głupi żeby zrozumieć, że dzięki tej władzy spółka może zarobić na wzroście ceny, konsumenci skorzystać na tańszym cukrze, kraj urośnie w siłę, a ludzie będą żyli dostatniej – a jeśli nie, to wina spekulantów (i Kaczyńskiego!)…

Ponieważ kamrat Ryżego Bredzisław troszczy się o różnych ludzi zasłużonych dla minionego systemu (w rodzaju towarzysza Andrzeja W.), to nie od rzeczy będzie przypomnieć pokrótce co ciekawsze epizody z walki ze spekulacją w Polsce – w hołdzie dla Krula Bulu, wersja z wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Inspekcja_Robotniczo-Chłopska

http://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_mięsna

Wszystkim POludziom chwalącym wolnorynkową linię obecnej władzy życzymy smacznej, słodkiej herbaty.

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: