WikiBronek – edycja 8.02.2011

Prezydent Bronisław Komorowski przystąpił  do przywracania Polsce należnego jej miejsca w Europie, które to miejsce wzięli diabli wskutek diabolicznych machinacji złowrogiego kaczego duetu (jak za wszystkie porażki w życiu lemingów, także i za tę odpowiedzialni są potworni bracia K.). I co też ma do powiedzenia głowa naszego państwa na temat spotkań z głowami innych państw?

A druga rzecz, która powiedziałbym się ewidentnie udała, no to powiedziałbym każdemu bym życzył prezydentowi na przyszłość i w przyszłości również, żeby mógł się pochwalić zrobieniem dla Polski czegoś takiego jak ja – w sensie kontaktów zagranicznych. No, to jednak jest korona Himalajów, proszę panów, kontakt… kontakty i takie ważne spotkania: papież, prezydent Stanów Zjednoczonych, prezydent Rosji, prezydent Niemiec w ciągu… i teraz jeszcze jutro prezydent Francji i pani kanclerz Merkel, a w najbliższych czasach też dalsze kontakty na najwyższych szczeblach, a to jest dowód oczywiście na to, że Polska odzyskuje swoją pozycję kraju o stabilnej polityce, ważnego partnera i kraju, z którym chce się utrzymywać relacje na najwyższych szczeblach.

Ale żeby nie było tak całkiem poważnie, bo trzeba też trafić do elektoratu ceniącego wyrafinowany dowcip prezydenta (“całujemy kobiety w rękę bo od czegoś trzeba zacząć”), pan prezydent modyfikuje czasem przekaz:

Jest 1000 dobrych powodów, dla których ten Trójkąt to naturalna figura geometryczna. Polska, Francja i Niemcy to trzy kraje, które stanowią kręgosłup geopolityczny Europy, uwzględniający kontekst kulturowy, ekonomiczny i doświadczenia europejskie. Drugiej takiej trójki w Europie się nie znajdzie.

Jak już nie znajduję żadnego innego argumentu sięgam po ks. Tischnera i jego opowieść o podhalańskim Heraklicie, czyli Jędrku z Pyzówki. Ów filozof podhalański mawiał: Jest trzech przyjaciół – Józek, Władek i Jasiek. Czasem się napiją. Każdego z nich gorzałka inaczej bierze. Jeden przechyla się do przodu, inny do tyłu, trzeci w bok. Żaden indywidualnie nie jest w stanie utrzymać się w pionie, ale jak się wezmą trzej za ramiona, to dojdą bezpiecznie do domu. Tak samo te trzy kraje. Mają inne widzenie świata, ale żeby utrzymać w pionie integrację europejską muszą trzymać się razem. Bez współpracy tych trzech krajów nie będzie Unii Europejskiej.

Wszystkim histerykom wstydzącym się za poprzedniego prezydenta przesyłam serdeczne pozdrowienia

PS. Dla ludzi o mocnych nerwach: stenogram i nagranie wywiadu na stronach odzyskanego z rąk pisowskiej watahy Polskiego Radia.

PS2. Dla ludzi o mocnych nerwach i słabej pamięci: prezydent Komorowski opowiada o historii i kulinariach.

BONUS TRACK: wersja obrazkowa dyplomacji według Bronka

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: