Petycja Fundacji Kościuszki – czyli dajmy odpór załganym kanaliom

Czy się to komuś podoba czy nie, niemieckie obozy koncentracyjne funkcjonują nie tylko jako straszliwe memento, ale też element uniwersum kulturowego. Różne są formy tego funkcjonowania: od klocków Lego i awangardowej sztuki, poprzez używanie odsiadki w Auschwitz jako knebla uniwersalnego na oponentów, po histerycznych demonstrantów, którzy słysząc “naród” myślą “faszyzm”, więc na znak protestu ubierają się w pasiaki.

No i oczywiście media: czy to ze złej woli, czy też ze zwykłego nieuctwa (w zależności od tego, czy mówimy o dziennikarzu amerykańskim czy, powiedzmy, francuskim, można sobie wybrać najbardziej prawdopodobną przyczynę), rozmaite media na świecie lubią określenie “polskie obozy koncentracyjne”. Mechanizm jest na ogół ten sam: jakiś kretyn napisze o polskim obozie Auschwitz, polska ambasada protestuje i albo zostaje olana, albo słuchamy miałkich tłumaczeń typu “no przecież to było w Polsce”.

Skutki takiego medialnego przekazu nie są trudne do przewidzenia w sytuacji, gdy znaczna większość ludzi wiedzę o świecie czerpie z gazet lub internetu. Ponieważ w kontekście II WŚ coraz częściej używa się określenia “naziści” (jacyś tacy bezpaństwowi, panie dzieju), a obozy są “polskie”, komunikatjest jasny: to Polacy wygazowali Żydów.

No i wygląda na to, że amerykańska Polonia – a konkretnie Fundacja Kościuszki – postanowiła powiedzieć “DOŚĆ” i jasno zaprotestować, domagając się wprowadzenia twardych ograniczeń w artykułach pisanych na ten temat duże amerykańskie gazety. Zagorzałych  libertarian spieszę uspokoić: takie zestawy wytycznych istnieją i to oficjalnie – chodzi tylko o dołożenie tam zakazu pisania “polskie obozy koncentracyjne” i wymuszenie stosowania oficjalnej nazwy zatwierdzonej przez UNESCO.

Stronę petycji można znaleźć tu:

http://www.thekf.org/events/news/petition/

Proszę: wejdźcie i kliknijcie. To naprawdę nic nie kosztuje, wysiłek żaden – a jest szansa na powstrzymanie procesu zakłamywania historii i ubierania Polski i Polaków w odpowiedzialność za cudze zbrodnie. Jak nie my, to kto?

Advertisements

Tags: , ,

5 Responses to “Petycja Fundacji Kościuszki – czyli dajmy odpór załganym kanaliom”

 1. Wojo Says:

  Banan,

  Dzięki za info. Podpisane.

  W.

 2. Ania Ch. Says:

  Ja podpisałam już trzy dni temu 🙂

 3. grześ Says:

  Klikłem&podpisałem:)

  pzdr

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: