Wojna światów – następne pokolenie

W życiu nie sądziłem, że dożyję takich czasów, ale zaczynam tęsknić za wojnami światopoglądowymi lat dziewięćdziesiątych. Pierwszy powód jest oczywiście taki, że jak człowiek patrzy piętnaście lat wstecz, to na ogół ogarnia go nostalgia… Ale znacznie ważniejszy jest fakt, że miały one w sobie jakiś, nie wiem jak to nazwać, styl? Klasę? W każdym razie miało się wrażenie, że o coś tym ludziom chodzi. Zasłaniająca okna i czytająca “Nie” podczas papieskiej pielgrzymki profesor Szyszkowska, walczący o prawa nienarodzonych Marek Jurek – sam przeciw wszystkim – można było się z tymi ludźmi nie zgadzać, ale ich działania prowokowały człowieka do przemyśleń.

A teraz? Z jednej strony dziwne towarzystwo biznesowe (przypominają się byli ubecy wspierający Świtonia, tudzież załatwiający dla krakowskiej kurii zwrot nieruchomości), z drugiej celebryci i kryminaliści. I oczywiście młodzi wykształceni z dużych miast – byli pod Wawelem,

są i na Krakowskim Przedmieściu (pan na zdjęciu poniżej to Dominik Taras, organizator “spontanicznego” nocnego kontr-protestu w zeszłym tygodniu):

I tylko boję się, że za następne półtorej dekady napakowany żul z pistoletem wyda mi się równie łagodny, jak tyrady Łopuszańskiego wspominane z perspektywy A.D. 2010. Choć może nic w tym dziwnego? Polska to państwo postkomunistyczne – a jak uczył Wielki Językoznawca w miarę postępów w budowie socjalizmu walka klasowa zaostrza się!

P.S. Biskup Głódź porównał Lecha Kaczyńskiego do Gabriela Narutowicza. Mam nadzieję, że w tym punkcie analogia się kończy – bo jeśli pociągnąć ją dalej, to wroga poprzedniemu prezydentowi PO spełnia rolę Narodowej Demokracji. Tusk zamiast Dmowskiego? Palikot zamiast Nowaczyńskiego?

O Jezu…

Advertisements

Tags: , , ,

One Response to “Wojna światów – następne pokolenie”

  1. A. Says:

    Ach, jak miło popatrzeć na tych młodych, energicznych ludzi, którzy nie boją się bronić swoich przekonań. Zjednoczeni stoją, wznosząć okrzyki, ich gesty zastygłe na fotografii wyrażają determinację i odwagę. Tak, im nie straszne oskarżenia o brak kultury czy też najbardziej elementarnego szacunku dla drugiego człowieka. Dla nich liczy się tylko czubek ich własnego nosa a ich wzrok nie sięga wiele dalej. Całemu światu mają środkowy palec do pokazania. Krzyczą głośno co myślą, a nie jest to trudne, bo nie myślą zbyt wiele i niewielu słów do wyrażenia się im potrzeba. Jak coś im się nie podoba, to ma “spiep**ać” albo “spier***ać”. Prostota przekazu godna najwyższego podziwu. A jak rozdarte gardło, odpowiedni dobór słownictwa i codziennie trenowane gesty nie przynoszą oczekiwanego efektu, zawsze można sobie zrobić zdjęcie z pistoletem, aby inni wiedzieli, że z takim to należy się liczyć (no i przy okazji takie zdjęcie świetnie się nadaje, aby się trochę polansować w towarzystwie).

    I ku zdziwieniu piszącej, te niezwykle wyszukane środki działają. Media poświęcają im swój czas – piszą, mówią, pokazują zdjęcia. Na srebrnym talerzu z kurtuazyjnym ukłonem (i ironicznym uśmiechem) serwują ochłapy uwagi, zachęcając, podjudzając, czekając na więcej i bardziej. Bo to się lepiej sprzedaje niż najmocniejsze argumenty wypowiedziane spokojnym tonem. Ma być głośno, kontrowersyjnie, bulwersująco, kloaczo. A z racji tego, że poziom tolerancji na bodźce wzrasta wraz z ciągła ekspozycją na owe bodźce, musi być coraz głośniej, kontrowersyjniej, …

    I ci ludzie ze zdjęć czują się ważni, wręcz docenieni, chociaż nie mają ku temu żadnych podstaw. Czczone i uwielbiane media zwróciły na nich uwagę, którą oni będą mogli nakarmić swoje ego. Tym samym media usankcjonowały ich zachowanie. W końcu nie ważne jak o Tobie piszą, ważne żeby pisali. Margines wpuszczono na salony, zamiast zignorować, przejść obok obojętnie, niezauważyć gestów, nie usłyszeć wrzasków. Bo za nimi przyjdą następni, którzy chętnie zrobią więcej i bardziej, aby tylko ich pokazano. A żeby to powstrzymać wystarczyło takie proste nieme “spie******cie” w ich kierunku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: