Zabierz dziadkowi respirator

Jak oświeciła mnie kiedyś moja holenderska znajoma, dwa filary tożsamości Krainy Wiatraków to tolerancja i relatywizm – czyli róbta co chceta, pod warunkiem że chceta być liberalni i postępowi (albo jesteśta muzułmanami –  ale o tym kiedy indziej). Przez sporą część ubiegłego tygodnia po Amsterdamie paradowali w różnych okolicach i konfiguracjach sodomici, media (włącznie z telewizorkami w tramwajach) bębniły jak to w Amsterdamie jest sielsko i tolerancyjnie (w przeciwieństwie do Warszawy, Zagrzebia, Moskwy i Mińska), tylko czekać aż statek aborcyjny “Aurora” znowu ruszy w rejs… No ale jak uaktywnia się Eros, to wiadomo: Thanatos nie może być daleko.

I w rzeczy samej, skoro głośno jest w kontekście tolerancji o gołej (owłosionej, niestety) dupie, to musi być też coś o umieraniu: uaktywniła się znowu organizacja NVVE (w wolnym tłumaczeniu: holenderskie zrzeszenie na rzecz dobrowolnego zakończenia życia). Eutanazja jest obecnie dostępna we wszystkich holenderskich hospicjach, ale zdaniem NVVE istniejąca obecnie sytuacja narusza prawa człowieka. Działacze chcą rozszerzenia dostępu zabiegu tak, aby możliwość skorzystania mieli też chorzy na demencję, Alzheimera i przewlekłe zaburzenia psychiatryczne (a, jeszcze osoby uważające swoje życie za “spełnione”).

No i w tym momencie robi się zimno – przynajmniej niżej podpisanemu. Nie jestem lekarzem, ale zakładam, że kiedy czują się lepiej, chorzy na Alzheimera są w stanie świadomie podjąć decyzję o poddaniu się eutanazji. Mam spore wątpliwości, czy ta sama uwaga stosuje się do osób cierpiacych na demencję: ale na miłość boską, chorzy psychicznie? Ja rozumiem oczywiście, że Europą rządzą socjaliści w wersji czerwonej i mnóstwo zielonych ekologó – skąd już niedaleko do koloru brunatnego – ale propagować uwerturę do powtórki z akcji T4?

Chociaż jak się tak chwilę zastanowić, jest w tym pewna logika: systemy emerytalne państw Europy Zachodniej trzeszczą w szwach, ludzie żyją coraz dłużej i pracują coraz mniej. Wystrzelać nie bardzo można, ale propagować rozwiązania humanitarne? Przecież to troska o cierpiących… Jako patrona akcji proponuję Philippa Bouhlera:

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: