Dunin: Okopy Świętej Trójcy

Dziwne rzeczy dzieją się na tym świecie: ja rozumiem wprawdzie, że w końcówce kampanii Kaczyński zaczął umizgi do elektoratu lewicowego, a generał Dukaczewski pewnie otworzył obiecanego szampana po zwycięstwie Komorowskiego, ale żeby jeden z najlepszych powyborczych komentarzy ukazał się w “Krytyce politycznej“? I to jeszcze pióra Kingi Dunin, która – przynajmniej dla niżej podpisanego – zawsze była symbolem wściekłej feministycznej konserwy (w porównaniu ze Środą ma pewne plusy na odcinku logiki wywodów i umiejętności wysławiania się,  ale to naprawdę nie jest trudne)? Dziwne, dziwne…

Co nie zmienia faktu, że jeśli pominąć kontekst użycia zwrotu “liberalizm” (podejrzewam, że szanowna autorka i ja rozumiemy pod tym pojęciem trochę co innego) i wieczny refren o aborcji, ręce praktycznie składają się do oklasków.

Podkreślenia – moje.

Dunin: Okopy Świętej Trójcy

Pozostawiam tym, którzy głosowali bez przekonania na Komorowskiego radość z tego, że nie udało się Kaczorowi. Że Polska została uratowana. Niech jeszcze przez chwilę cieszą  się, że nie wróci IV RP.  I tak by nie wróciła. Bo były to wybory prezydenckie, a prezydent nie ma takich uprawnień. Co najwyżej trwałyby nadal czasy, kiedy rządzi PO, a prezydentem jest jakiś Kaczyński. Dziwi mnie czemu wszyscy, którzy wpadli teraz w panikę, przez dwa lata milczeli? Mam jednak dla nich złą wiadomość: ta przegrana może okazać się wygraną w przyszłości. Obóz PiS wzmocnił się, a jako opozycja będzie zbierał punkty za krytykowanie rządu. Natomiast kandydat PO z trudem został doczołgany do mety. Pomogli mu polscy inteligenci, drżący ze strachu przed Kaczyńskim. Takie okopy Św. Trójcy, w których zdegenerowani arystokraci bronią się przed motłochem.

Zrozumiałam, to kiedy znajomy, deklarujący się jako bardzo lewicowy, powiedział, że zagłosuje na Komorowskiego, bo za Kaczyńskim ciągnie się motłoch. Antysemicki, ksenofobiczny i nieestetyczny. W tej sytuacji bliższa mi jest Monika Strzępka, która zdecydowała się stanąć po stronie elektoratu Kaczyńskiego. Bo elektorat ten ma co prawda niesłuszne poglądy, ale całkiem słuszne żądania – większej równości, większej odpowiedzialności państwa. Za PO natomiast wlecze się egoistyczny neoliberał. Łatwo jest nie lubić motłochu, trudniej pomyśleć o tym, skąd się wziął. I czy naprawdę panie z Rodzin Radia Maryja są równie groźne jak kolesie z nieograniczonym apetytem na kasę i brakiem skrupułów? Zamiast rozpoznać mechanizmy, skupiono się na wyobrażeniach i symbolach. Dziś Jarosław Kurski ostrzega Platformę – musicie się zmienić, żeby spełnić nasze oczekiwania. Może trochę za późno? Hrabia Henryk z kolegami (i koleżankami) oddali swoje głosy za darmo. Napieralski nic nie utargował. Ciekawe, co by było, gdyby Platforma nie mogła liczyć na negatywny elektorat Kaczyńskiego? Gdyby od początku usłyszała: nie zagłosujemy na nikogo, jeśli Komorowski nic nam nie da w zamian? Czego Komorowski nie obiecał przed wyborami, na pewno nie zrobi po. Okazało się, że polskie liberalne elity wystarczy postraszyć strachem na wróble w moherowym berecie. Inne opinie, które słyszałam, to pełne przerażenia opisy wsi głosujących na Kaczyńskiego pod dyktando Kościoła. Dziki zaścianek. PO to co innego – nie słucha proboszczów, tylko biskupów. I tak się z tym nie obnosi. A nawet może wypracować kompromis. Znamy już takie kompromisy – np. w sprawie aborcji.

Nie głosowałam na Kaczyńskiego, nie zagłosowałam też przeciwko niemu. I oczywiście nic się nie stało, poza zwycięstwem estetyki. Lepszej od żałoby, antynacjonalistycznej, tolerancyjnej, proeuropejskiej, dzięki której będzie rządziła nami zadowolona z siebie konserwa. A co było do wyboru? To samo lub prawie to samo, ale bez naszej zgody.

Advertisements

Tags: , , , ,

2 Responses to “Dunin: Okopy Świętej Trójcy”

 1. grześ Says:

  Czytałem,z tego co pamiętam różne felietony Dunin w “wysokich obcasach” to ona jest w tym konsekwentna, znaczy w nielubieniu PO jak i PiS i chyba uważa te dwie partie (ze swojej perspektywy) za prawie to samo.

  A w “KP” dużo ciekawych tekstów ostatnimi czasy, swoją drogą, acz bredni też trochę.

  A ty w ogóle ostatnio zamiast coś samemu pisać, to wychwytujesz różne inne opinie:)

  • Banan Says:

   “A w “KP” dużo ciekawych tekstów ostatnimi czasy, swoją drogą, acz bredni też trochę.” – no mnie osobiście odrzucają kolesie typu Piątka i ich teksty o “tak zwanym kościele katolickim”. Sorry, ale to śmierdzi latami 50tymi i potwierdza – jak dla mnie – wszystkie najgorsze stereotypy odnośnie środowiska “KP”.

   “A ty w ogóle ostatnio zamiast coś samemu pisać, to wychwytujesz różne inne opinie:)” – czasu nie mam. całkiem zwyczajnie i prosto – a że czasem warte są wyłapania i promowania inne opinie poza moimi własnymi, to osobna kwestia 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: