Nerwica Jacka Vincenta

Dla ustalenia uwagi powiedzmy sobie od razu: w Polsce nie ma żadnego kryzysu, a nawet jeśli jest, to jest to wina PiS i prezydenckich decyzji Lecha Kaczyńskiego. Niezależnie od okoliczności (i zmieniającej się mądrości etapu), Jacek Vincent niestrudzenie pracuje nad poprawą stanu polskiej gospodarki – i wciąga do zjednoczonego frontu walki o nasze dobro coraz to nowe siły.

Obecny rząd, w przeciwieństwie do sił ciemności sprawujących władzę w latach 2005 – 2007, jest otwarty na współpracę z zagranicą: najpierw na dowód siły polskiej gospodarki Polska dostała linię kredytową w MFW (razem z takimi potęgami finansowymi jak Meksyk i Wenezuela). Potem mianował (rząd, nie MFW) wybitnego przedstawiciela biznesu na szefa komisji “Przyjazne państwo”, ale powiedzmy sobie szczerze: wymachiwanie plastikowym penisem i picie w miejscach publicznych to bardzo pracochłonne zajęcia, więc nic dziwnego, że Janusz Palikot nie ma czasu zajmować się jakimś tam biznesem – przecież został jeszcze jeden Kaczyński, o którym można tyle mądrych rzeczy powiedzieć!

No tak, ale Partia Miłości szła przecież do wyborów pod hasłem sprzyjania przedsiębiorczości: co robić? Ściągnąć zagranicznych ekspertów! Co też nastąpiło w zeszłym tygodniu – polski podatnik najpierw płacił za działania Palikota (z których nie wynikło dla biznesu nic), a teraz będzie płacił na specjalistów z Banku Światowego. Zaczynam żałować, że płacę aktualnie podatki poza Polską i nie będę mógł się dorzucić do wynagrodzenia specjalistów, którzy napiszą raport.

Ale zanim nastąpi ten wiekopomny moment, na świecie dzieją się różne ciekawe rzeczy: Grecja się rozlatuje, drukarka banknotów w ECB się przegrzewa, Niemcy i Francja ratują bankowców pod pozorami pomocy ojczyźnie Greka Zorby… A co najbardziej martwi pana ministra dwojga imion? Kaczyński – bo on stanowi największe zagrożenie dla polskiej gospodarki. Im dłużej przyglądam się polskiemu życiu politycznemu tym bardziej jestem przekonany: gdyby nie było Jarosława Kaczyńskiego, należałoby go wymyślić. No bo jak się tak człowiek zastanowi: przecież istnienie tego faceta stanowi alibi absolutnie idealne do wszystkiego: chcesz pobluzgać publicznie? To wina Kaczyńskiego. Problemy z Rosją? Wina Kaczyńskiego. Kryzys w strefie euro? Tak jest, zgadliście: największym zagrożeniem jest Kaczyński.

W czasach szczególnie ciężkich nie możemy sobie pozwolić na luksus debaty, wszystkie ręce na pokład – a ten potwór Kaczyński gotów jest zawetować próby wejścia do strefy euro. To nic, że tylko Estonia spełnia kryteria z Maastricht… Że Niemcom znudziła się zabawa w jedność i zaczynają robić porządek z finansami państw członkowskich w pojedynkę – a ponoć myślą o ściślejszej integracji w gronie, do którego Polska pasuje (z naszymi wynikami finansowymi) jak pięść do nosa. Że niezależność ECB to fikcja – a jak widać jasno na przykładzie PIIGS, wejście do euro nie załatwia absolutnie nic, a przeciwnie – maskuje na jakiś czas strukturalne problemy gospodarek narodowych. Wreszcie, że przed wejściem do strefy euro konieczna jest przynajmniej dwuletnie trzymanie się warunków ERM-II – co w środku kryzysu nie jest nawet strzałem w nogę, tylko serią z AK-47 w środek brzucha…

Ale pan minister ma pomysł na kryzys: i to nie tylko w wymiarze lokalnym, ale też całego kontynentu. Sugeruje mianowicie, żeby trzymać w ryzach dług publiczny. Biorąc poprawkę na próby lepperowskiego iście skoku na NBP w wykonaniu rządu Tuska, jest to wyjątkowa bezczelność. Europejscy ministrowie finansów, wśród nich Jacek Vincent, chcą opiniować nawzajem swoje budżety – i zachęcać kraje członkowskie do dyscypliny. Tak wyglądają skutki zachęcania w Irlandii:

a tak w Grecji:

A teraz, drogie dzieci, pocałujcie pana ministra w dupę… I dajcie temu rządowi szansę spieprzyć coś jeszcze – na przykład wepchnąć Polskę do rozlatującej się na naszych oczach strefy euro.

Plat-for-ma! Plat-for-ma!

Advertisements

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: