Chór wujów, czyli poraniony członek

Prawdę powiedziawszy to miałem już nie tykać tematu wyborów prezydenckich: w końcu ile można? Jak zwykle w Polsce, rzecz nie w merytorycznych zaletach kandydatów tylko w emocjach: kwestia końcowego wyniku sprowadza się tak naprawdę do pytania czy Platforma jest w stanie wykonać powtórkę z rozrywki i zmobilizować “młodych, wykształconych z dużych miast” pod sztandarem nienawiści do Kaczorów (że co, że jeden nie żyje? nie szkodzi, martwe zło też jest groźne). Ostatnim razem hitem była akcja “zabierz babci dowód” – ale po występie komitetu poparcia dla Bronisława-WSI-Komorowskiego, rozważam przyłączenie do zaproponowanej na S24 akcji “zabierz dziadkowi mikrofon”.

Na pierwszy ogień ruszył Władysław-już-nie-profesor-Bartoszewski: bardzo logiczne posunięcie, w końcu jako powstaniec warszawski ma doświadczenie bojowe i logicznym jest, że bierze na siebie trudne zadania. Najpierw w wywiadzie dla austriackiej gazety zarzucił Kaczyńskiemu polityczną nekrofilię, potem tłumaczył, że to tylko taka metafora, by wreszcie użyć argumentu ostatecznego podczas prezentacji honorowych członków popierających: Kaczyński hoduje zwierzęta futerkowe (i nie ma dzieci, musi pedał jakowyś), a Komorowski ma pięcioro dzieci (a do zwierząt strzela, więc jest macho – obie interpretacje w nawiasach moje).

Kampania pięciorga dzieci Bronisława K. odbywa się pod hasłem jednoczenia Polaków – których, jak wiadomo, zły i potworny PiS chce podzielić, a już JarKacz po prostu usnąć nie jest w stanie, jeśli sobie przed snem czegoś nie podzieli (nawet jeśli miałoby to być 56 przez 7).  Żeby umocnić atmosferę jedności narodowej, na scenę wpuszczony został Andrzej Wajda i określił obecne wybory jako wojnę domową – co pokazuje, że starego psa można jednak nauczyć nowych sztuczek, bo jeszcze niedawno reżyser “Ziemi obiecanej” ostrzegał przed wywoływaniem podziałów.

Dziwnym trafem stojącego akurat prosto Andrzeja Chyrę spytano o poparcie dla jedynie słusznego kandydata: gwiazda “Długu” przechrzciła kandydata PO na Władysława. Marek Majewski przestrzegał, że charyzmę często mają psychopaci – i to mówi człowiek popierający partię mającą w szeregach Niesiołowskiego i Palikota? “Więc brońmy Bronka. Naszego. Normalnego” dodał później – i nie wiem, czy to bezczelny plagiat, czy tępa ignorancja nieświadoma własnej śmieszności. Zacytowałbym jeszcze parę tekstów Sławomira Nowaka o “ksenofobicznym elektoracie” i “kandydacie specjalnej troski“, ale dotychczasowa próbka daje chyba jakie takie pojęcie o języku zgody narodowej i wysublimowanej stylistyce demonstrowanej przez zaplecze Bronisława-F16-Komorowskiego. Na deser mamy jeszcze Wisławę Szymborską, która popierała już właściwie wszystkie rządy w ciągu ostatniego półwiecza – a zaczynała za młodu pisząc o Leninie

Że w bój prowadził skrzywdzonych,
Że trwałość zwycięstwu nadał,
Dla nadchodzących epok
Stawiając mocny fundament
Grób, w którym leżał ten
Nowego człowieczeństwa Adam
Wieńczony będzie kwiatami
Z nieznanych dziś jeszcze planet.

i o żołnierzach sowieckich, którym pojednawcze świeczki chce palić przełożony Ojców Konfidencjałów, TW “Filozof”:

Kruche bywają ściany domów
gdy pocisk wojny godzi w domy
Nie płaczcie polskie dzieci w schronach
Będziemy oszczędzali gromów
Nie chcemy ranić waszych miast
Nie chcemy ranić waszych wsi.

Sam kandydat Komorowski bronił wypowiedzi swoich członków mówiąc, że są nadal zranieni wcześniejszymi wypowiedziami polityków opozycji. Panie marszałku pełniący obowiązki, jak to panu powiedzieć: na uśmierzenie bólu poranionego członka współczesna medycyna zna różne sposoby –  maście, kremy… Trzeba tylko spytać odpowiedniego lekarza specjalistę.

Choć w przypadku pańskiego komitetu honorowego, lepszym pomysłem mógłby być psychiatra. Na przykład szef MON – żeby nie musiał pan daleko szukać…

Advertisements

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: