Pimp my Jaruzel

Generał Wojciech Jaruzelski. Żołnierz kampanii wrześniowej. Jeniec i robotnik przymusowy w Kazachstanie. Oficer w Armii Berlinga. Uczestnik pacyfikacji podziemia antykomunistycznego. Informator Głównego Zarządu Informacji. Współorganizator antysemickiej czystki w LWP na przełomie 1967 i ’68.  Minister obrony podczas operacji “Dunaj”. Człowiek, który prosił Sowietów o interwencję w obronie zagrożonej dyktatury. Pierwszy prezydent III RP. Broniony zaciekle przez tzw. autorytety. Sądzony za – nielegalny nawet według konstytucji PRL – stan wojenny: ale tak, by gonić króliczka nie łapiąc go.

Rotmistrz Witold Pilecki. Weteran wojny bolszewickiej, odznaczony Krzyżem Walecznych. Uczestnik kampanii wrześniowej, później przechodzi do partyzantki. Organizator siatki wywiadowczej AK na terenie Auschwitz, autor meldunków o sytuacji w obozie przekazywanych na zewnątrz. Żołnierz Kedywu podczas Powstania Warszawskiego. Aresztowany w 1948, po parodii procesu zamordowany, miejsce pochówku nieznane do dziś. Jak się okazuje, bękartom Marksa przeszkadza nawet pomysł uczczenia pamięci rotmistrza poprzez nadanie jego imienia wrocławskiej ulicy.

W dwudziestą ósmą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, jego autorom wypada złożyć serdeczne gratulacje. Prawdziwych bohaterów skazuje się na zamilczenie, podczas gdy zdrajcy wkładają maski Wallenrodów. I jeżeli jest jakiś cień pociechy, to może tylko słowa poety:

I can’t run no more
with that lawless crowd
while the killers in high places
say their prayers out loud.
But they’ve summoned, they’ve summoned up
a thundercloud
and they’re going to hear from me.

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: