Przykre skutki lokalnego ocieplenia

Po zeszłotygodniowym ataku zimy pogoda w Polsce wraca mniej więcej do poziomu, jaki zwykle kojarzymy z październikiem – i jak zwykle w przypadku ocieplenia, z różnych nieciekawych miejsc wyłażą takież osobniki. Jeśli jeszcze, nie daj Boże, na tapecie są sprawy związane z czasami słusznie minionymi, to można liczyć na siedem plag egipskich. We wrześniu Sejm miał jeden z nielicznych ataków zdrowego rozsądku i przyjął ustawę zrównującą – w kontekście penalizacji – symbole czerwone z brunatnymi. Oczywiście indagowani o to przedstawiciele “lewicy” (Pużak się w grobie przewraca) byli oburzeni, ale z uwagi na rozmowy Mira i Zbycha, sprawa zeszła z pierwszych stron gazet dość szybko.

A teraz mamy kolejny przejaw historycznej ironii: przedstawiciel postkomunistów korzysta z dobrodziejstw nowoczesnego państwa prawa i chce badać konstytucyjną zgodność ustawy zakazującej komunistycznych symboli:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7158536,Iwinski__Zakaz_koszulek_z_Che_Guevara__czyni_z_Polski.html

Poseł Iwiński znany jest głównie z dwóch rzeczy: deklarowanej znajomości dziesięciu języków obcych (niestety nie stwierdzono, aby w którymkolwiek z nich miał do powiedzenia coś godnego uwagi) i zdarzenia sprzed paru lat w Barcelonie, gdy na oczach reporterów jego ręka zawędrowała na pupę towarzyszącej mu tłumaczki (po co takiemu poliglocie tłumaczka?). Tym razem skoncentrował się na cesze pierwszej, wygłaszając takie oto przemyślenie

Nie znam innego kraju europejskiego, w którym funkcjonowałoby takie kuriozum. Za to w wielu europejskich państwach funkcjonują partie komunistyczne

Ja rozumiem oczywiście, że dla ludzi o mentalności postkolonialnej ważne jest zdanie innych bo własnych poglądów się nie dorobili – ale co niby ma wynikać z tego, że kraje nie “wyzwolone” przez żołnierzy spod znaku czerwonej gwiazdy są dla noszących ten symbol łagodne? Jeśli reszta Europy przejdzie na kanibalizm, też mamy go zalegalizować? A obecność partii komunistycznych, cóż… Ponadczasowy dowód na to, że sowieckie służby specjalne zatrudniały fachowców jako oficerów prowadzących.

W dodatku nie sprecyzowano, co dokładnie jest symbolem komunistycznym. Czy oznacza to, że dwa lata więzienia grożą za noszenie koszulki z Che Guevarą albo sprzedaż dzieł Marksa?

Zabawne, prawda? Jakoś w przypadku haseł “antysemickich” czy “nazistowskich” dla lewicy jest oczywistą oczywistością jak klasyfikować – a tu nagle na subtelność im się zebrało. Kiedy PZPN dojeżdża klub za transparent o 17 września, to nikomu to nie przeszkadza (dla czerwonych to rocznica zjednoczenia z prawdziwą ojczyzną, więc w sumie nic dziwnego) – ale ścigać za komunizm? Oooo, to dopiero myślozbrodnia.

Zdaniem Iwińskiego, taki zakaz czyni z Polski “ciemnogród” – ciekawe, że jakoś ubytki w dziedzinie inteligencji w Polsce nie kojarzą się panu posłowi z prowadzoną pół wieku przez jego starszych kolegów kampanią eliminowania tej warstwy społecznej. Ale czego wymagać od faceta, dla którego 22 lipca dalej jest wartym obchodzenia świętem? Kiedyś Moskwa, potem Waszyngton i Bruksela – niektóre typy ludzkie po prostu nie są w stanie funkcjonować bez mówiącej im co myśleć metropolii.

Parę lat temu, gdy byłem jeszcze młody i piękny, wierzyłem w skuteczność demokracji jako antidotum na takich ludzi jak SLDowscy prominenci i ich pomysły. Trochę czasu minęło i widzę, jak bardzo się myliłem. Ogień trzeba zwalczać ogniem – jak pisał klasyk, gwałt niech się gwałtem odciska.

Advertisements

Tags: , , ,

2 Responses to “Przykre skutki lokalnego ocieplenia”

  1. mw Says:

    mam nadzieję, że twoja znajomość sceny politycznej w polsce jest lepsza niż znajomość sceny klimatycznej. W Krakowie dalej zimno, i to trochę denerwuje, jak ktoś z zagranicy wymądrza się o rzekomym ociepleniu 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: