Wścieklizna mózgu

Obiecałem sobie, że w trosce o swój system nerwowy nie będę – chociaż przez jakiś czas – pisał o popisowej walce na umazane gnojem sztachety. Ileż można? Wszystko i tak już powiedziano, role są rozpisane, Misiewicz mamrocze coś o post-polityce, pałkarze się tłuką… Takie miałem szczytne postanowienie, ale podesłany przez znajomego link sprawił, że się przełamałem:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,6973619,Goci_bialo_czerwoni.html

Że odsetek idiotów w populacji jest mniej więcej stały, to wiadomo – choć są środowiska z nadreprezentacją inteligentnych inaczej, na przykład celebryci wypowiadający się dla “Der Dziennika” w rubryce “Gwiazdy mówią” albo ekonomiści, że przez litość nie wspomnę o posłach. Natomiast fakt, że każde zero może zostać profesorem archeologii to jednak jest dla mnie pewna nowość: do tej pory uważałem badaczy z tej działki za ludzi sensownych.

I profesor Kokowski, przywołany w artykule, z początku sprawia takież wrażenie – ciekawie mówi o zamieszkujących okolice Hrubieszowa Gotach, ich późniejszej wędrówce na Ukrainę… Można by pomyśleć, że ciężko o temat bardziej oddalony od bieżącej nawalanki, prawda? Błąd! Dobrze zmotywowany tropiciel kaczyzmu wykorzysta każdą możliwość, aby zadeklarować swoją niechęć do siedmiu grzechów głównych uosabianych przez Jaro i jego świtę. Według profesora, Goci z Kotliny Hrubieszowskiej “Byli liberalni, ciekawi świata i otwarci na niego. Nie bali się wpływów z zewnątrz. Jak PO” – natomiast ich pobratymcy spoza osady “Byli zachowawczy, trochę jak dziś PiS. A może po prostu nie mogli dorównać Gotom z Masłomęcza“…

Nawet niespecjalnie istotne jest, czy ktoś się z nakreśloną w ten sposób dychotomią zgadza czy nie – przerażające jest, jak miałki konflikt małych ludzi rozlał się na inne sfery życia, z nauką włącznie. Co ciekawe, im bardziej PiS nie ma u władzy, tym bardziej jego krytycy się pienią: w okresie rządów Jaro jednak nie widziało się aż takich głupot. Może to po prostu kwestia upływu czasu i zakorzenienia takich stereotypów w potocznym języku – więc Kotowski się dostosowuje do powszechnego modelu komunikacji i niesprawiedliwie nazywam go zerem?

Ciężko powiedzieć. W międzyczasie Tusk powołał p.o. prezesa ZUS – łamiąc w ten sposób podpisaną przez siebie samego ustawę, a jakiś “ekspert” tłumaczy, że winę za obecny deficyt ponosi PiS. Tak się zastanawiam: kiedy wreszcie uda się dorżnąć watahę bydła (copyright by Straszny Dziadunio, Koniogłowy i Radek “Ego”) – czym wytłumaczy się elektoratowi nieudacznictwo obecnej ekipy?

Ani chybi kolej przyjdzie na Żydów albo kułaków. No i niech ktoś mi powie, że historia się nie powtarza…

Advertisements

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: